Tuz Gölü, Beyşehir Gölü, Konya Turu

yorumsuz
8.999 views
Tuz Gölü, Beyşehir Gölü, Konya Turu
GÜNÜBİRLİK PROGRAM DETAYLARI:
 
Sabah saat 07:30 Kızılay avm karşısındaki ofisimizin önünden hareket. Belirlenen güzergahlardan misafirlerimizi aldıktan sonra araç içi kahvaltı (sandviç)  ikramımızı dağıtıyoruz. Güzergah tuzgölü, konya ve beyşehir gölü milli parkı. Araç içi eğlenceler sonrasında ilk durağımız tuz gölü. Burada fotoğraf çekimi ve anlatım yaptıktan sonra 30dk. serbest zaman süremiz oluyor. İsteyen semaverde çay içer, İsteyen gölün kenarında şifalı tuz veya hediyelik eşya alışverişi yapabilir. Sonrasındaki durağımız mevlana şehri olan konya. Tabi konyaya gelmişken mevlanayı ziyaret etmeden ve öğlen yemeğinde meşhur yöresel etli ekmeği yemeden bölgeyi terk etmiyoruz. Rehberimizin verdiği serbest zaman sonrası belirlenen noktada buluşup asıl programımız olan beyşehire doğru yolculuğumuz başlıyor. Ödüllü yarışmalarla, eğlencelerle bölgeye varıyoruz. İlk olarak beyşehşirde panoramik bir gezinti ardından beyşehir gölü milli parkına geçiyoruz. Gölde isteğe bağlı 1 saatlik tekne turumuz olacak (Ekstra) ve 1 saat serbest zaman sonrasında 17:30 – 18:00 sularında dönmek istemeyeceğiniz keyif dolu turumuzu sonlandırıyoruz. Aynı güzergah üzerinden belirlenen molalar verildikten sonra yine eğlence dolu bir yolculukla Ankaraya 22:30 civarı varmış oluyoruz. Başka turlarımızda görüşmek üzere esenlikler dileriz..
 
 
BEYŞEHİR GÖLÜ MİLLİPARKI:
 
Derlenen bilgilere göre, 1993 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla kurulan milli park 88 bin 750 hektarlık alanı kapsıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesinde koruma altında bulundurulan Türkiye’de toplam 897 bin 657 hektarlık alana sahip 40 adet milli park bulunuyor. Bu milli park alanlarının en genişi ise Beyşehir Gölü Milli Parkı olarak dikkat çekiyor. Türkiye’nin en büyük tatlı su kaynağı olan Beyşehir Gölü’nde Beyşehir ve Kızıldağ olmak üzere iki ayrı milli park bulunuyor. Beyşehir Gölü Milli Parkı, Türkiye’nin en önemli ziyaretçi çeken doğal mekanları arasında gösteriliyor.
 
COĞRAFYASI VE KONUMU:
 
Fert, toplum, ve devlet hayatını şekillendiren en etkili faktörlerden biridir. Beraberinde birçok avantaj veya dezavantajı da getirebilir. Beyşehir bu açıdan oldukça şanslı bir konuma sahiptir.
 
İlçe, Batı Toroslar arasında yer alan, çukur alandadır. Bu çukurun büyük kesimini Beyşehir Gölü kaplar. Çukurluk gölün güneydoğusunda Beyşehir ovası devam eder. Toroslar, batıdan ve güneybatıdan yüksek sarp dikliklerle ovaya inerler. Beyşehir’deki düzlük alanlar bozkırlar halinde uzanır. Çevredeki dağlar ise, ormanlarla kaplıdır. Topraklar verimlidir.
 
Akdeniz Bölgesi’nin Göller Yöresinde yer alan Beyşehir, önemli bir geçit noktasında da bulunmaktadır. En güney ucu baz alındığı zaman Akdenize olan uzaklığı 65 km civarındadır. Bir set misali araya giren Toroslar, yöreye Akdeniz’den ayırmıştır.
 
Doğusunda Konya, kuzeyinde Doğanhisar, Hüyük ve Ilgın, kuzeydoğusundan Derbent, kuzeybatısından Şarkikaraağaç ve Eğirdir, doğusunda Meram, güneyinde Seydişehir ve Derebucak ilçeleri bulunur.
 
BEYŞEHİR GÖLÜ:
 
Türkiye’nin İkinci büyük gölüdür. Aynı zamanda, en büyük tatlı su gölüdür. Tektonik-Karstik olaylarla oluşmuştur.
Kuzeybatından, güneydoğuya uzanır. Gölün sığ suları, bazı kışlar donmaktadır. Öyle ki, gölün üzerinden at arabaları ile geçilebilecek derecede donduğu olmaktadır. Bazı yıllarda, göl suları iyice çekilir. Güneyi ile bir kesim doğu kıyıları bataklık ve sazlıktır.
 
Gölün bulunduğu Milli Park alanı içerisinde; su sporları, dağ sporları ve av sporları yapma imkanı da vardır. Su ürünleri açısından: ekonomik değeri yüksektir. Ama yeterince yararlanılamıyor. Bunun temel nedeni, göl canlılarının fazla ekonomik ve leziz bulunmayışı. Gölde, bolca tatlı su balığı bulunuyor. Bunlar: sazan, akbalık, kızılkanat, sıraz, gökçe, çamurca, kaya ve yılan balıklarıdır.
 
Gölün: 2 plajı, 22 adası ve çok sayıda kayalığı bulunur. Sığ sularda, derinlik ancak 100 metre sonra insan boyunu aşar. Elverişli kumsallar: güneydoğu, doğu ve kuzeydeki kumsallardır. Üstünler, Karadiken, Bademli kıyıları ile Budak, Kıreli ve Tolca kıyıları, en iyi plaj yerleridir. Kıyılarda, henüz çevre ve kıyı kirlenmesi görülmemektedir. Ayrıca: önemli bir kuş üreme, barınma, beslenme ve konaklama merkezi durumundadır. Bu yönü ile, turizm açısından önem taşır.
 
Milli parkın orman formasyonunu ardıç, karaçam, göknar, sedir ve meşe türleri oluşturmaktadır. Ağaçlar yer yer göl kenarına kadar uzanarak Beyşehir Gölü’nün koylarını ve körfezlerini görsel açıdan eşsiz manzara güzelliklerine kavuştururlar.
 
Kilikya Bölgesi içerisinde yer alan ve kültürel kaynak değerleri bakımından da zengin olan yöre eski çağlarda Hitit, Pers egemenliğinde kalmış, Helenistik dönemde Bergama Krallığına bağlanmış; Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı İmparatorlukları döneminde iskan görmüş, en parlak çağını da Selçuklu döneminde yaşamıştır.
 
Üstün değerdeki peyzaj güzellikleri, göçmen kuşlar için iyi bir barınak olması, potansiyel göl sularına dayalı su sporlarına elverişli göl kıyılarının bulunması ile Selçuklu dönemine ait kültürel kaynaklar, milli parkın kaynak değerlerini oluşturmaktadır.
 
 
TARİHİ:
 
Beyşehirde: MÖ.2000-1200 yılları arasında: Hititler, Eflutunpınar ve Fasıllar bölgelerinde eserler bırakmışlar. Bu yıllarda: bölge Asur Devletinin zaman zaman istilasına maruz kalır. MÖ.1200 yıllarında Frigler, bölgeye hakim olurlar. Bunu takiben, Pisinya adında bağımsız bir devlet kurularak, bölgeye Psidya adı verilir. 7’nci yüzyılda, Lidyalılar, 546 yılında Persler, 333 yılında Büyük İskender ve takiben Romalılar, bölgede egemen olurlar.
 
1071 yılında, Malazgart Zaferinden sonra, Selçuklu Türkleri, Beyşehir’de egemen olurlar. Anadolu Selçukluları devrinde, Beyşehir, çok önem kazanır. Sultan Alaeddin Keykubat, Kubad-ı Abad şehrini buraya kurarak, ikinci başkent yapar. Anadolu’yu 1243 yılında Moğalların istila etmesi üzerine, Eşrefoğlu Seyfettin Süleyman Bey, Süleymanıye (Beyşehir) şehrini kurar ve buradan bağımsızlığını ilan ederek Eşrefoğlu Beyliğini meydana getirir.
 

Eşrefoğlu Beyliği: 1326 yılında, Moğallar tarafından yıkılır. Daha sonraki dönemde, bölgede, Karamanoğulları ve Osmanlıların egemenliği görülür. 1476 yılında, Fatih Sultan Mehmet tarafından, bölge, Osmanlı egemenliğine alınır.

TUR TARİHLERİ : Her Hafta Salı, Çarşamba, Cumartesi, Pazar

• Öğlen Yemeksiz Fiyat : 120 TL (Geçersiz)
• 12 Yaşına Kadar Çocuk Fiyatı : 135 TL 
(Geçersiz)
• Öğrenci Fiyatı : 145 TL
(Geçersiz)
• Standart Yetişkin Fiyatı : 155 TL (Geçersiz)

 Korona Virüs Sonrası Yeni Uygulamalar ;

ARAÇLARIN YARI KAPASİTELİ SEYAHATİNDEN DOLAYI (YETİŞKİN, ÖĞRENCİ, ÇOCUK TEK FİYAT) GEÇİCİ BİR SÜRE YENİ FİYATLANDIRMAMIZ AŞAĞIDA BİLGİLERİNİZE SUNULUR :

Öğlen yemeksiz Tek Tip Fiyat : 180 TL

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLDUĞUNDA  TUR TARİHLERİ : Pazartesi, Çarşamba, Cuma

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLMADIĞINDA  TUR TARİHLERİ : Salı, Çarşamba, Cumartesi, Pazar

DİKKAT ! 

Değerli Misafirlerimiz ;  Korona virüs (Covid19) Nedeniyle sizlerin sağlığı açısından bağlı olduğumuz kurumların uygulamış olduğu bazı yeni kurallar hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

1- Araçlarımızın tamamı tura çıkmadan önce iç, dış dezenfekte edilecektir.
2- Araçta el dezenfektanı veya kolonya (80c) bulundurulacaktır.
3- Geziye katılım sağlayan tüm misafirlerin tur başlangıcında ateşi ölçülecektir.
4- Araçlarda yarı kapasiteyle seyahat edilecektir. (2 Koltukta 1 kişi)
5- Gezi sonuna kadar sosyal mesafe kurallarına mutlaka uyum sağlanacaktır.
6- Seyahat eden her misafirin gezi boyunca maske kullanması zorunludur.
7- Görevli personeller tüm hijyen kurallarına uygun hareket edecektir.
8- Araç seyahat esnasında sürekli havalandırılacaktır.
9- Öğlen ve akşam yemekleri misafir tarafından serbest zaman dilimlerinde temin edecektir.
10- Tur aracındaki klima hava sürkilasyonu dışardan temiz havayla sağlanacaktır.

 


 

 ÖNEMLİ NOT : Öğrenci olan misafirlerimiz de belge ibrazı zorunludur.  0-4 Yaş 1 çocuk Kucakta yemekli 40 TL. 4-12 Yaş çocuk için tur ücretimiz yemekli 135 TL. / Yemeksiz 120 TL. Kredi kartı ödemelerinde tek çekimde kişibaşı 5 TL, Taksitli çekimde 25 TL fiyat farkı alınmaktadır.

BİLGİ : Araçlarımız katılım durumuna göre 18 – 27 – 31 – 46 – 54 kişilik 2016 model ve üzeri tam donanıma sahip tur paketli araçlardır. Hiçbir misafirimize tura çıkacağı gün araçta oturacağı koltukla ilgili firmamız garanti vermemektedir. Koltukları rezervasyon sistemimiz turdan 1 gün önce otomatik belirler ve sizlere konuyla ilgili seyahat danışmanlarımız mutlak dönüş yapar.

ARAÇ HAREKET NOKTALARIMIZ VE SAATLERİ ;

• 07:30 Kızılay Avm Karşısı
• 07:40 Milli Kütüphane
• 07:45 Ufuk Üniversitesi Hatanesi
• 07:50 Tarus Avm
• 07:55 Dikmen Kavşağı
• 08:05 Gölbaşı Makro Market

 
ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER
 
• Tur paketli araçlarla ulaşım hizmeti.
• Araç içerisinde sabah kahvaltısı (1 Adet Sandviç + Sıcak İkramlar)
• Öğlen yemeğinde (Konyada etli ekmek + salata + meşrubat ) (GEÇERSİZ)
• Araç içerisinde akşam yemeği (2 Adet Topkek + Kutu Meyva Suyu, Sıcak İkramlar) (GEÇERSİZ)
• Araç koltuk sigortası.
• Rehberlik ve Refakat Hizmeti.
• Milli Park Giriş Ücreti.
• Profesyonel fotoğraf ve video çekimi
 
 
ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
 
• Kişisel harcamalar
• Tekne turu

• Müze – ören yeri – seyir terası gibi yerlerin giriş ücretleri

TURDA YANINIZDA BULUNMASI GEREKEN EŞYALAR

• Güneş gözlüğü
• Sırt çantası
• Fener
• Şapka
• Güneş kremi
• Şemsiye
• Yağmurluk
• Su matarası
• Powerbank
• Şarj kablosu
• Fotoğraf Makinası
• Yedek elbise
• Yürüyüş ayakkabısı

 
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mart 2020

Konu hakkında yorumunuzu yazın